Консультація для батьків “Чи потрібно дітям телефон?”
Ми живемо в час небувалого злету інформаційних технологій. Ми отримуємо інформацію завжди, коли читаємо книжки, слухаємо радіо, дивимось телевізор, спілкуємось між собою. Завдяки технічному прогресу з’явилися нові засоби комунікації, тобто засоби спілкування, а разом з ними – нові цінності. І сьогодні ми не можемо не згадати про мобільні телефони: їхню користь і шкоду. Нині наявністю мобільних пристроїв складно кого-небудь здивувати. Наше життя заповнене мобільними телефонами, смартфонами, флеш – дисками, ноутбуками та ін. Ми звикли ставитися до мобільного телефону, як до цілком безпечної речі, тому й носимо його в кишені, сумочці чи на шиї. Виявляється, це дуже небезпечно. На вас чатують безліч небезпек.
Небезпека 1.
Опромінення. Стільниковий зв’язок викликає рак мозку.
Рекомендації зводяться до наступного: передусім потрібно вибрати телефон з меншою максимальною потужністю, прагнути обмежити кількість розмов і розмовляти безперервно не більше 2-3 хвилин, перекладаючи телефон від одного вуха до іншого. Крім того, треба враховувати, що дитячий організм більш сприйнятливий до дії ЕМІ, тому необхідно жорстко обмежувати спілкування дітей з мобільним телефоном. Так британці, наприклад, збираються ввести вікові обмеження, а також максимальну тривалість розмов і кількість можливих щоденних дзвінків для дітей.
Небезпека 2.
Унаслідок користування мобільними телефонами у людей виникає підвищена тривожність і схильність до психозів.
З чим це пов’язано?
Людське тіло виконує роль антени для телефонів. Активність мозку змінюється, коли ми підносимо телефон до вуха. Зустрічаючи таку атаку, мозок «завантажується», а потім «розвантажується», тобто сповільнюється процес мислення у будь – який час доби. Частіше всього вдень, коли ми так часто використовуємо чудо техніки, без якого вже ніяк не обійтися, і коли нам потрібна ясна голова для вирішення важливих задач. Та після телефонної розмови справа не краща. Тоді стає ще гірше. Акумулятор випускає низькочастотні імпульси, й електромагнітні поля підвищують свої дії.
Вихід із ситуації.
На жаль, він тільки один: не розмовляти по мобільному телефону довше 3-х хвилин, мінімальний інтервал між дзвінками – 15 хвилин.
Небезпека 3.
Блискавка.
Останні дослідження англійських медиків дали підстави ще для однієї небезпеки, пов’язаної з використанням мобільного телефону.
Під час грози мобільник стає смертельно небезпечним. Річ у тім, що більшості людей, в яких втрапляє блискавка, вдається вижити тому, що завдяки високому електричному опору шкіри розряд розповсюджується по всій поверхні тіла, не проникаючи углиб. Проте матеріали – провідники можуть посилити дію розряду блискавки, спрямувавши його в тіло людини. Подібним провідником є і мобільний телефон, особливо увімкнутий. За приклад медики наводять історію 15-річної дівчинки, що розмовляла по телефону в парку під час грози і під час блискавки розряд пройшов через вухо, до якого був прикладений телефон, викликавши ураження мозку.
Тому, опинившись під час грози в лісі, парку чи просто неба, хоча б відключіть свій мобільник. І в жодному разі не намагайтеся перекричати грім у свою слухавку.
Небезпека 4.
Акумулятор.
Про те, що мобільні телефони, хоч і дуже рідко, вибухають, також неодноразово повідомлялося в ЗМІ. До того ж, вибухає не сам телефон, а його власний… акумулятор.
Перший випадок стався в Україні. Мобільний телефон вибухнув у руках 11-річного хлопчика. З розповіді підлітка, зі слухавки спочатку пішов дим, потім був удар і вогняний спалах, після чого він знепритомнів. Отямившись, хлопчик побіг по допомогу до родичів. Андрія негайно доправили до лікарні. Вибухом хлопчику понівечило праву долоню, відірвало два пальці. Кислотою з акумулятора обпалило ліву руку. Дві години лікарі зшивали тканину і знову формували долоню, але врятувати два пальці не вдалося. Жахливо уявити, що могло б статися, якби під час вибуху підліток розмовляв по телефону.
Як стверджують фахівці, вибухнути може, звичайно, не сам телефон, а його акумулятор – в тому випадку, якщо він слухавці не «рідний», не фірмовий, а придбаний дешево десь на ринку. Такий акумулятор справді може повестися зовсім непередбачувано і завдати власникові каліцтва.
Щоб уникнути таких випадків, акумулятор до телефону потрібно купувати тільки у фабричній упаковці і з гарантією. І здійснювати таку покупку тільки в спеціалізованих магазинах або салонах зв’язку.
Та навряд чи застереження медиків приведуть до то: що хтось відмовиться від цього зручного засобу спілкування. Адже для дітей це – оперативний зв’язок з батьками. Нині мобільний телефон дає можливість своєчасне повідомити батькам, що діти закінчили навчання, і взагалі про місцезнаходження протягом дня.
Проте використання мобільних телефонів на уроці може заважати здійснювати навчальний процес. До того під час виконання самостійних, контрольних робіт в учнів часто виникає ідея використати мобільний телефон як джерело списування. А ще більшість школярів користуються телефонами з відеокамерами, доступом до Інтернету. Діти хочуть бути оригінальними, щоб когось принизити чи самому похизуватися. Так пропагується жорстокість і розпуста. Поява подібних тенденцій в учнівському середовищі викликає занепокоєння і стурбованість. В зв’язку з цим міністр освіти видав наказ Міністерства освіти і науки України від 24.05.07 №420 «Про використані мобільних телефонів під час навчального процесу». Цим наказом забороняється користуватися з 1 вересня 2007 року мобільним телефоном у школі. Учні мають користуватися мобілками лише як засобом зв’язку і не під час уроків.
ЗАХОДИ БЕЗПЕЧНОГО ПОВОДЖЕННЯ З МОБІЛЬНИМИ ТЕЛЕФОНАМИ
1. Носити апарат у спеціальних чохлах, аби уникнути контакту з тілом
Не класти його до кишені, особливо нагрудної.
3. Неприпустимо носити телефон на шийному шнурочку, коли він звисає у ділянці сонячного сплетіння.
4. Не можна залишати заряджатися на легкозаймистих предметах (папір, килим) і не ставити телефон на зарядку уночі, адже більшість апаратів вибухає саме під час заряджання
5. Не купувати батареї невідомих виробників.
ЯКЩО ДИТИНІ БЕЗ МОБІЛЬНИКА НЕ ОБІЙТИСЬ
Кожен з нас щодня піддається дії електромагнітного випромінення. Особливо чутливі до нього діти. Одним із джерел такого випромінення є мобільний телефон. Тому дітям до підліткового віку краще взагалі не користуватися мобілкою.
Якщо ж без телефону обійтись неможливо, то не вішайте апарат на шию дитині. Не треба також носити його в кишені, адже в режимі очікування мобільник випромінює електромагнітні хвилі;
- не дозволяйте дитині користуватися телефоном, як іграшкою;
- телефонуйте дитині самі: випромінення під час прийому дзвінка менше, ніж при наборі номеру;
- поясніть дитині, що коли вона сама набирає номер, нехай порахує до п’яти перед тим, як піднесе слухавку до вуха;
- не купуйте дитині дорогі моделі: чим менше функцій у телефону, тим менше часу дитина використовуватиме трубку;
- навчіть дитину відключати телефон, а самі вивчіть розклад занять, щоб не відволікати її від навчання.
Що таке гаджет-залежність та як захистити дітей від неї.
Сьогодні комп’ютером, планшетом, гаджетами нікого не здивуєш. Ці сучасні дива техніки є у всіх будинках. І дослідження показують, що ситуація склалась безглузда: гаджети створені, щоб слугувати людині, а часто людина стає заручником гаджетів. Особливо небезпечно, коли з’являється залежність від гаджетів у дітей. Чим загрожує дитині залежність від гаджетів, як зробити так, щоб комп’ютер не завдав шкоди, а був корисним, та як обмежити дитину у користуванні улюбленим .
У гаджет-залежності дітей найбільше винні батьки. Адже самі вони купують різні модні штуки, і зваблюють малюка віртуальним світом, замінюючи себе гаджетом.
«Ну, що ж поганого у комп’ютерних іграх?» — запитують батьки. І дійсно, деякі комп’ютерні ігри розвивають у дитини швидкість реакції, пам’ять і увагу, логічне мислення, зорово-моторну координацію, дрібну моторику рук. Виконуючи веселі ігрові завдання дитина вчиться аналітично мислити у нестандартних ситуаціях, класифікувати та узагальнювати поняття.
Але, якщо не дотримуватися режиму, тобто не обмежувати комп’ютерний час, то незабаром гаджети із помічників перетворяться на вашого сімейного ворога. Адже занадто тривале перебування перед монітором може призвести до зниження гостроти зору. А знайомство дитини з навколишнім світом за допомогою комп’ютера призводить до того, що ще по-справжньому не сформувавшись, розриваються тендітні зв’язки дитини з реальним світом, підмінюючись віртуальними. Але, найбільша небезпека — це виникнення стійкої комп’ютерної залежності. Таку залежність від гаджетів вчені прирівняли до алкоголізму і наркоманії.
Гаджет-залежна дитина живе у віртуальному світі, вона втрачає навички спілкування з однолітками, їй не цікавить світ без телефона чи планшета. Адже там, у грі, вона може бути супер-героєм, рятувати світ, будувати міста.
Як же зробити так, щоб комп’ютер не заподіяв шкоди, а був корисним?
- Встановіть часові рамки сидіння дитини перед гаджетом.
- Якщо дитина дошкільного чи молодшого шкільного віку, переривайте заняття з гаджетом на активні ігри.
- Не дозволяйте грати ігри, в яких є насильство, агресія.
- Допоможіть дитині збалансувати день.
- Пояснюйте дитині, що гаджет, в основному, повинен використовуватись не заради гри, а для справи.
Що ж робити, якщо дитина має гаджет-залежність?
- Насамперед не панікуйте, не кричіть на дитину і відлучайте її від смартфона поступово.
- Поговоріть з дитиною, спробуйте донести до неї, що надмірне використання гаджетів шкодить фізичному і психічному здоров’ю.
- Свідомо обмежте час використання дитиною будь-яких технічних засобів. Буде важко, але мотивуйте свої дії спокійно.
- Ходіть із дитиною кудись разом: кататись на велосипедах, на прогулянку в ліс, в парк, в кіно, у театр — будь куди. Такі дії допоможуть побудувати інші стосунки, дадуть можливість повернути дитину до нормального життя. Але пам’ятайте, цей процес не буде швидким. Він проходитиме із сварками, незадоволенням зі сторони дітей.
Корисним для вас буде додаток для батьківського смартфона під назвою «Family Link», який можна скачати із «Play Маркет». Цей додаток встановлюється на телефон батьків і дає можливість керувати дитячим смартфоном через власний.
Ви зможете встановити добовий ліміт користування телефоном, будете відслідковувати місце перебування вашої дитини, а також контролювати програми, якими вона користується. В разі потреби ви зможете заблокувати чи розблокувати дитячий телефон через власний.
Пам’ятайте, ви є прикладом для наслідування і вчителем життя ваших дітей. Тому показуйте гідний приклад для нашого майбутнього покоління.